دکمه موبایل منو

جزییات خبر

چهارشنبه / ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ / ۱۲:۱۹
سرویس : کرمان
کد خبر : ۱۵۷۴۹۶
گزارشگر : ۶۷
مهندس فتاح در سفر به استان کرمان اعلام کرد

رفع فقر یک مطالبه عمومی است/ ضرورت کاهش آمار جامعه مددجویی

(چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶) ۱۲:۱۹

باید مقدمات کاهش جامعه مددجویی کمیته امداد از طریق توانمند شدن آنها فراهم شود. بر این اساس سال گذشته با توانمندسازی 102 هزار خانوار مددجو و اجرای طرح پالایش 10 درصد از جمعیت تحت حمایت این نهاد کاهش یافت.

 رئیس کمیته امداد در دومین روز از سفر خود به کرمان علاوه بر دیدار و گفت‌وگو با امام جمعه، فرماندار و نماینده مردم سیرجان  در جمع خیران این شهرستان نیز حضور یافت.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد با اعلام اینکه فعالیت‌های کمیته امداد در سراسر کشور از وحدت رویه برخوردار شده است گفت: مجلس، دولت و سایر نهاد‌ها نیز درباره فعالیت‌های این نهاد  دارای وحدت نظر  هستند به گونه‌ای که همه مسئولان در تلاش برای  افزایش کمک‌ها به نیازمندان هستند و کمیته امداد می تواند زمینه وحدت مسئولان کشور را برای حل مشکلات محرومان افزایش دهد.

وی با بیان اینکه کمیته امداد از ظرفیت نظام برای حل معضل فقر استفاده می‌کند تاکید کرد: رفع فقر یک مطالبه عمومی است پس باید مسئولان با تمام قوا برای حل مشکل فقرا اقدام کنند چرا که ریشه کن کردن فقر نیازمند عزم ملی است.فاصله زندگی مسئولان با فقرا نباید زیاد باشد. چرا که مسئولی که فاصله زندگی اش با فقرا زیاد باشد هیچ گاه قادر نخواهد بود مشکل نیازمندان را حل کند.

فتاح با اشاره به اینکه در بودجه سال 95 کمیته امداد مجلس شورای اسلامی یک هزار میلیارد تومان برای اشتغال مددجویان تصویب کرد و گفت: با حمایت دولت و مجلس این رقم امسال به  دو هزار و 100 میلیارد تومان افزایش یافت.

وی با تاکید بر اهمیت کاهش جامعه تحت حمایت کمیته امداد اعلام کرد: باید مقدمات کاهش جامعه مددجویی کمیته امداد از طریق توانمند شدن آنها فراهم شود و بر این اساس سال گذشته با توانمندسازی 102 هزار خانوار مددجو و اجرای طرح پالایش 10 درصد از جمعیت تحت حمایت این نهاد کاهش یافت.

فتاح بر لزوم تقویت فرهنگ کار میان مددجویان کمیته امداد تاکید کرد و  افزود: با پرداخت تسهیلات به مددجویان ضمن خود کفایی و توانمندی این افراد، زمینه اشتغال افراد دیگر نیز فراهم می‌شود و باید مددجویان به کارآفرین تبدیل شوند.

وی رویکرد مجلس شورای اسلامی برای کمک به محرومان را خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: افزایش سه برابری مستمری مددجویان اقدامی بزرگ و انقلابی بود که با همت مجلس مصوب و با تلاش و نگاه مثبت دولت اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه ماهانه سه هزار و 500 میلیارد تومان  در قالب یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود اعلام کرد: کمیته امداد آمادگی دارد مسئولیت پرداخت این رقم را به  افراد نیازمند واقعی بر عهده بگیرد.اگر 10 درصد از جمعیت یارانه بگیر کشور کاهش یابد، سالانه 20 هزار میلیارد تومان به دولت کمک می‌شود که این رقم می‌تواند سرمایه انجام کارهای بزرگی در کشور شود. طرح هدفمندی یارانه ها برای کمک به تولید کشور  اجرا شد اما هم اکنون تولید کشور سهمی از محل هدفمندی یارانه‌ها ندارد.

  رئیس کمیته امداد تاکید کرد: خودکفایی نیازمندان با راهکار‌های مختلفی مانند پرداخت وام خرید مسکن، تامین هزینه‌های درمانی و پرداخت کمک هزینه جهیزیه و ازدواج محقق می‌شود پس نباید خودکفایی مددجویان را فقط به پرداخت وام اشتغال محدود کرد. 

فتاح تهیه مسکن برای نیازمندان را یک الزام دانست و بیان کرد: باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که افراد فاقد مسکن مشمول دریافت کمک‌هایی برای تهیه مسکن شوند زیرا نداشتن مسکن مناسب، فقر خانواده‌ها را افزایش می‌دهد.

رئیس کمیته امداد با اعلام اینکه شش درصد جمعیت ایران تحت حمایت کمیته امداد قرار دارد گفت:  6.5 درصد جمعیت استان کرمان نیز تحت حمایت کمیته امداد هستند که با برنامه می توان این رقم را کاهش داد البته این امر در شهرستان سیرجان محقق شده است.

فتاح با اشاره به اینکه 175 هزار فرزند یتیم تحت حمایت کمیته امداد هستند که متوسط دریافتی ماهانه آنها 140 هزار تومان است گفت:  در جنوب استان کرمان متوسط دریافتی ایتام تحت حمایت از 50 هزار تومان به 170 هزار تومان افزایش یافته است. 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 236 فقره وام  اشتغال به ارزش سه میلیارد تومان به مددجویان سیرجانی پرداخت شد گفت: این رقم در سال جاری به هفت میلیارد تومان افزایش یافته است. در این شهرستان  455 خانوار مددجو فاقد مسکن هستند که با پرداخت 20 میلیون تومان به هر خانوار تا دو سال آینده این مشکل به صورت کامل برطرف می‌شود.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۶۸۰
(چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶) ۱۲:۱۹پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید